Artykuły.

Tabletki wczesnoporonne - podstawowa wiedza.

konsultacje lekarskie online

Czym są tabletki wczesnoporonne?

W przypadku niechcianej ciąży, którą kobieta postanowi usunąć liczy się przede wszystkim czas. Im wcześniej przyjmie się tabletki wczesnoporonne, to powodzenie aborcji farmakologicznej jest bardzo wysokie – nawet na poziomie 98%. Wiele instytucji bazując na przeprowadzonych setek badań, stwierdziło, że połączenie dwóch leków: mifepristone oraz misoprostolu jest bezpieczną alternatywą dla chirurgicznej metody aborcji. Zestaw tych leków jest bezpieczny dla zdrowia i życia kobiety. Te stwierdzenie zostało potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).  
 

Tabletki wczesnoporonne – substancje czynne

Tabletki wczesnoporonne mają w składzie jedną lub dwie substancje czynne. W zależności od nich, jest oceniana skuteczność tych leków. Zestaw leków wczesnoporonnych składający się z misoprostolu oraz mifepristone mają najwyższą skuteczność – na poziomie 95-98%. Jest to najskuteczniejsza metoda aborcji farmakologicznej i jest rekomendowana przez najważniejsze światowe instytucje. Dodatkowo są to środki o najmniejszej liczbie skutków ubocznych.
 

Proces działania tabletki wczesnoporonnej

Sposób działania najpowszechniejszego zestawu leków, czyli misoprostolu oraz mifepristone, polega na tym, że mifepristone skutecznie hamuje wytwarzanie progesteronu, co powoduje obumarcie ciąży a misoprostol powoduje rozluźnienie i zgładzenie szyjki macicy, czego skutkiem są skurcze wywołujące wydalenie ciąży. Zwykle skurcze i krwawienie pojawia się po 2-4 godzinach od przyjęcia misoprostolu ale samo wydalenie ciąży rozpoczyna się po kilku dniach. Cały proces może trwać około dwa tygodnie.

W niewielu przypadkach zdarza się, że aborcja farmakologiczna nie powiedzie się. Takie zjawisko nazywamy poronieniem niezupełnym. Charakteryzuje się to tym, że resztki tkanek pozostają w macicy. W takim przypadku należy udać się do lekarza, gdzie zostanie wykonany zabieg łyżeczkowania, ponieważ w takim przypadku może dojść do zapalenia (świadczy o tym brzydki, gnijący zapach z pochwy).